Jardin Botanico Canario Viera y Clavijo

Przyszedł czas na kolejną podróż po Wyspach Kanaryjsckich, dokładnie po Gran Canaria.
Nie bez powodu "wracam" tam po roku. We wspomnieniach, w zdjęciach.

Razem ze znajomymi opuściliśmy skalne atrakcje wyspy, żeby zobaczyć to co ogrodniki lubią najbardziej. Ogród Botaniczny na Gran Canaria. Jardin Botanico Canario Viera y Clavijo.
Taka wycieczka tym bardziej była ciekawa, ponieważ w tym czasie popularny  był trend urban jungle w prywatnych domach. Sporo nowych, mało znanych roślin oferowały sklepy botaniczne. Wiele też egzotycznych roślin można zobaczyć w Palmiarni Poznańskiej. Zobaczyć natomiast te egzotyczne rośliny w swoim naturalnym środowisku to dopiero gratka.

Zapraszam na wycieczkę po ogrodzie. Trasa będzie trudna i w upalnym słońcu, ale warto.
Może najpierw coś o misji i historii ogrodu?





Kanaryjski Ogród Botaniczny jest częścią Cabildo de Gran Canaria, która jest lokalna administracja odpowiedzialną za kwestie środowiskowe. ochronę i zarządzanie bioróżnorodnością wyspy. Centrum to jet poświęcone ochronie lądowej flory i zarządzaniu nią w trzech głównych obszarach działania: badania, edukacja ekologiczna oraz utrzymanie żywych kolekcji roślin lądowych, zwłaszcza enedemizmów Wysp Kanaryjskich i Makaronzeją.




Założycielem  ogrodu był szwedzki botanik Eric Rangor Svensson. Wpadł on na pomysł, aby w jednym miejscu zgromadzić całe bogactwo botaniczne wysp. około roku 1952 wybrał obecną lokalizację, kilka kilometrów od Las Palmas de Gran Canaria przy współpracy z Cabildo de Gran Canaria.  W 1959 udostępniono Ogród dla publiczności, nazwano go " Viera y Clavijo" na cześć przyrodnika kanaryjskiego z z VIII wieku. na przestrzeni lat Ogród rozwijał swoja działalność naukową i edukacyjną a dziś możemy korzystać z tego miejsca i to tym bardziej, ponieważ wstęp do ogrodu jest darmowy. 

kilka informacji praktycznych : wstęp darmowy,
jak się dostać?  przez Tafira od strony stoków Barranco Guiniguada. Znajduje się tam nieduży parking, i od tej strony również my przybyliśmy.

Druga opcja to dostęp od dolnej części ogrodu.
Otwarty jest cały rok oprócz 25 grudnia i 1 stycznia. Może być tez czasowo zamknięty ze względu na złe warunki atmosferyczne. Godziny otwarcia od 9 do 19 od kwietnia do września, od 9 do 18 od października do marca.


ogród znajduje się w wąwozie, my zaczynamy trasę zwiedzania od góry. Po zboczu schodzi się ścieżkami, które są wtopione w roślinność. Trzeba uważać, nawierzchnia jest kamienna i są schody. 






tutaj Pistacja, która stała sie popularnym dodatkiem do bukietów


Na tle Plocamy




Plocama pendula


Z ogrodnikami zawsze można się dogadać

kolory, struktury,  faktury








Euphorbia canariensis
























Były też palmy i trawniki.





Zatrwian roślina, która coraz częściej pojawia się w polskich ogrodach





Wilczomlecz  Euphorbia atropurpurea










lawenda kanarysjka









Eonium i draceny





















Ficus socotrana





Selfi z przepięknym ficusem



Różne aloesy



Abromeitiella brevifolia












Ephurobia 











Komentarze